Oczyszczalnia Ścieków |
Oczyszczalnię Ścieków Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie oddano do eksploatacji w 1988 roku. Została ona zaprojektowana na przepływ Qśr= 62 500 m3/d i 400 tys. RLM. Obecnie średni dobowy przepływ wynosi ok. 45 000 m3/d.
TECHNOLOGIA
Technologia oczyszczania ścieków zakłada pełne mechaniczno – biologiczne oczyszczanie ścieków z usuwaniem substancji biogennych (azot, fosfor) i obejmuje następujące stopnie oczyszczania:
Io - oczyszczanie mechaniczne ścieków - procesy cedzenia i sedymentacji realizowane są w trzech kolejnych urządzeniach: kratach (3 szt.), piaskownikach napowietrzanych (4 szt.) i osadnikach wstępnych (2 szt. po 3768 m3 objętości czynnej każdy); dodatkowym obiektem Io oczyszczania jest zbiornik retencyjny ścieków opadowych (objętość czynna 5062 m3).
II o - oczyszczanie biologiczne – realizowane jest za pomocą osadu czynnego pracującego w systemie MUCT jest realizowane w komorach biologicznych: 1 komora defosfatacji o objętości czynnej 2775 m3 (komora anaerobowa), 2 komory denitryfikacji o objętości czynnej 2840 m3 każda (komory anoksyczne), 2 komory nitryfikacji Io o objętości czynnej 2840 m3 każda (komory aerobowa), 2 komory nitryfikacji IIo o objętości czynnej 5900 m3 każda (komory aerobowa).
Ostatnim etapem oczyszczania ścieków są 4 osadniki wtórne (radialne) o średnicy 42 m i objętości czynnej 4668 m3 każdy, w których następuje oddzielenie osadu czynnego (poprzez system zgarniaczy lewarowych i pompownię powraca do komory denitryfikacji) od sklarowanych ścieków oczyszczonych. Oczyszczone ścieki grawitacyjnie odpływają do rzeki Wisłok oddalonej o 100 m od oczyszczalni.
OSAD
Osady poprzez pompownię kierowane są do czterech Wydzielonych Komór Fermentacyjnych (WKF) o objętości czynnej 2200 m3 każda. W WKF-ach zachodzi mezofilna (beztlenowa) fermentacja osadów w temperaturze 35 do 38 oC (osady podgrzewane są w wymiennikach ciepła).
Osady kierowane do fermentacji:
W wyniku fermentacji powstaje ustabilizowany osad przefermentowany oraz biogaz, który wykorzystywany jest do produkcji energii elektrycznej i cieplnej w kogeneratorach i kotłach. Osad przefermentowany odwadniany jest na prasie taśmowej WPN K3 firmy Bellmer i higienizowany wapnem palonym.
SUSZARNIE SŁONECZNE
Średnio około 4500 m3 (w zależności od pogody) odwodnionego, przefermentowanego osadu jest suszone w 4 suszarniach słonecznych do 55 ÷ 65 % s.m. Odwodniony i wysuszony osad wykorzystywany jest na cele rolnictwa przemysłowego (uprawa wierzby energetycznej, rzepaku i wikliny) oraz do rekultywacji terenu.
BIOGAZ
Ujmowanie biogazu następuje na każdej z komór fermentacyjnych, następnie biogaz poddawany jest procesowi oczyszczania w 6 odsiarczalnikach wypełnionych rudą darniową zawierającą tlenki i wodorotlenki żelaza redukujące siarkowodór do siarki, która pozostaje w złożu rudy. Oczyszczony biogaz kierowany jest do zbiornika biogazu dwupowłokowego typu B9 130 o pojemności 2640 m3 i stałym ciśnieniu ok. 2kPa (stałe ciśnienie zapewnia zainstalowana dmuchawa powietrzna). Wyprodukowany biogaz w całości wykorzystany jest do produkcji energii elektrycznej (2 kogeneratory o mocy 345 kW i 1 kogenerator o mocy 350 kW) oraz energii cieplnej (2 kotły Viessmanna).
Osiągane parametry oczyszczonych ścieków odpowiadają obecnie wymogom obowiązujących przepisów Prawa Wodnego. |